Jak nám šlape „Nová koalice“?
Tak nám uplynul takřka půlrok od komunálních voleb 2011. Na radnici usedlo staronové vedení radnice v čele se starostou Jiřím Randusem. Častokrát jsem dotazován: „Jak je to možné, že jste vyhráli volby a nemáte ani starostu, místostarostu ani nikoho v radě města? Vždyť to nové, před a povolební, uskupení lidovců s odeeskou a takzvanými nezávislými nezískalo ani nadpoloviční většinu všech odevzdaných hlasů?“
Ano, je to možné a není to protizákonné. Je pravdou, že do nadpoloviční většiny jim chybělo 94 hlasů, ale co do počtu zvolených zastupitelů získali 11 mandátů, a to je větší polovina z celkového počtu 21 zastupitelů. Zdálo by se, že převaha jednoho mandátu je vratká a nebude mít dlouhého trvání. Proběhnuvší jednání Zastupitelstva za prvního půl roku ukazují, že nová koalice je pevná. Dalo se očekávat, že jeden z hlavních, a jistě důležitých, bodů jednání zastupitelstva, schválení rozpočtu města pro rok 2011, odhlasují jednotně. Jednota se však projevuje i u takových bodů, kde by se předpokládalo, že osobní názor zvítězí nad koaliční jednotou. Ta se ještě v plné míře neprojevila u hlasování (resp. nehlasování) o navýšení dotace pro podporu házené v závěru loňského roku. Projevila se však již u hlasování o výši dotace pro tělovýchovnou jednotu při projednávání rozpočtu pro rok 2011. Tělovýchovné jednotě, jako jedinému ze sportovních subjektů v Zubří, byla dotace oproti roku 2010, snížená o 100 tis. Kč, což jistě v současných ekonomických podmínkách není zanedbatelná částka. A jednota koalice se projevila i u hlasování o navýšení částky dotace z rozpočtu pro fotbalisty.
Pokud jsem v nadpise uvedl otázku: Jak nám šlape „Nová koalice“?, tak odpověď zní, že jednotně. Další otázkou je, zda dobře a ve prospěch občanů Zubří. Myslím, že sportovci už po půl roce od voleb mají jasno...
Ing. Lubomír Vaculínpředseda MO ČSSD Zubří
V předchozím článku ze Zuberských novin č.4/2011 si p. Vaculín ( současný kandidát ČSSD na starostu v Zubří ) postěžoval, že TJ Gumárny Zubří na rok 2011 dostala na činnost o 100 000 Kč méně než v roce 2010. Když jsem od částky 350 000 Kč ( dotace na činnost v roce 2010) odečetla částku 278 000 Kč ( dotace na rok 2011) vyšel mi rozdíl 72 000 Kč. Tak nevím, kde se ztratilo 28 000 Kč. Spočítala jsem si proto, kolik korun stála městskou pokladnu v letech 2011 – 2014 Ostatní tělovýchovná činnost, která je evidována v rozpočtu města Zubří na § 3419. Celková částka za čtyři roky je 9 482 000 Kč ! Z toho na činnost TJ Gumárny Zubří připadl 1 104 000 Kč ! To se zdá být někomu málo ? Pro někoho je to opravdu málo, ale pro ty, co potřebují od města peníze na to, aby v jejich okolí fungovalo všechno tak, jak má a slyší z úst úředníků „ na to nejsou peníze“ to je určitě hodně. Na sportovní aktivity občanů města Zubří je určený i další § 3412 pod názvem Sportovní zařízení v majetku města a na tomto paragrafu je výdaj za období 2011 – 2014 12 632 000 Kč !! Sportovní zařízení v majetku města jsou zařízení, která byla převedena do majetku Zubří od TJ Gumárny Zubří (sokolovna, kuželna, koupaliště) a sportoviště, která se v Zubří vybudovala. To znamená, že náklady na provoz už platí město a ne TJ.
Ve svém volebním programu ČSSD slibuje podporu činnosti v oblasti sportu i spolupráci se sportovními oddíly. Co se týká financování a získávání financí, mám v paměti situaci okolo prodeje majetku města – plynárenského zařízení, kdy pan Vaculín jako tehdejší starosta připravil na zasedání zastupitelstva smlouvu o prodeji tohoto zařízení za částku o polovinu nižší (10 miliónů Kč), než za jakou se skutečně prodalo (více než 20 miliónů Kč). Podporu našel v některých svých spolustranících a v představitelích současné TOP 09 manželích Dořičákových. To je příklad hospodaření s „ nevlastním majetkem „.
Vyšší prodejní cenu za plynárenské zařízení nezajistil starosta Zubří, ale jeho místostarosta pan Krupa. Díky jeho úsilí získalo město přes 20 miliónů. I z těchto peněz se vybudovalo rozsáhlé sportoviště u nové školy v celkové hodnotě více jak 18 miliónů Kč a s dotací ve výši 10 miliónů Kč. Ze zbývajících peněz pak byla z iniciativy pana Krupy a přes odpor pana Vaculína vytvořena rezerva na spolufinancování dalších dotačních akcí a tím byl efekt z prodeje plynárenského zařízení ještě vynásoben!
To je další příklad hospodaření s „ nevlastním majetkem „ . Přitom oba zastupitelé skládali stejný slib, ale každý z nich ten slib v praxi plnil jinak.
Ivana Boráková