Září 2012
ODPOČINKOVÉ PROSTRANSTVÍ POD OBECNÍKEM
V červnu byl v horní části Zubří dokončen projekt „Prameniště pod Obecníkem – voda pro lidi i pro přírodu“. Cílem tohoto projektu je nabídnout v krásném prostředí beskydské přírody občanům Zubří a také turistům příjemné místo k odpočinku s pramenem kvalitní přírodní vody. Současně s tím se zde podařilo nejen zachovat, ale i zlepšit přírodní prostředí, což je důležité právě s ohledem na polohu této lokality v Chráněné krajinné oblasti Beskydy – kromě jiného zde žije mlok skvrnitý a roste vzácný šafrán karpatský. Aby byl naplněn stručný obsah předchozích vět, předcházelo tomu kromě zápalu pro dobrou věc také mnoho úsilí a přemýšlení, jak naplnit tuto vizi hezkého místa k odpočinku v dříve zapomenutém koutu Zubří a současně nenarušit okolní přírodu. A protože to všechno nelze vtěsnat do jednoho článku, bude v tomto vydání Zuberských novin stručná rekapitulace projektu a v dalším čísle potom podrobnější informace k samotnému pramenu vody.
Myšlenku na zhotovení odpočinkového prostranství převedl do projektu Ing. Josef Bolcek ze Zubří, který navrhl jeho celkové provedení včetně kříže, chodníků, příjezdové komunikace a dolní tůňky pro obojživelníky. Terasovitou zídku s vývěrem vody projektoval Ing. Jan Hanslián z Rožnova, specialista na vodní stavby. Řešení samotného pramene vody ve svahu kopce, asi 80 m nad současným vývěrem, je výsledkem tvůrčí činnosti party místních nadšenců.
Na počátku rozhodování, zda vůbec máme šanci využít pramen vody z úbočí Obecníku jako zdroj pramenité vody pro občany, byla důležitá pomoc RNDr. Aleše Cahlíka ze Vsetína, který se zabývá hledáním vody v mnoha zemích světa (právě nyní v Etiopii). Po prostudování rozborů vody ocenil na místě její kvalitu a doporučil nám využít tuto šanci, kterou spousta lidí ve světě nemá. Následně pak prvotní práce probíhaly od r. 2008 na úpravě prameniště, abychom dosáhli co nejvyšší a stabilní kvalitu vody. Práce probíhaly s pomocí dobrovolníků, aktivně se na nich podíleli především členové místní organizace Svazu včelařů a Občanské demokratické strany. V následujícím roce 2009 byla voda ze studny v místě prameniště svedena potrubím do údolí, opět pomohli členové Svazu včelařů a také členky Červeného kříže – Horní a další obětaví spoluobčané. Současně jsme pod místem horní studny vyhloubili tůňku s vodou pro lesní zvěř, aby uzavřením pramene do studny a svedením vody do potrubí okolní příroda nepřišla o zdroj životadárné vody. Nad dolní vývěr byla umístěna dřevěná stříška a tím získalo údolí malebnější ráz, ale především se voda stala pro lidi dostupnější.
Dalším důležitým momentem úpravy prostranství pod Obecníkem bylo získání dotace od Nadace OKD na jaře r. 2011, na zpracování žádosti o dotaci se přitom významně podílela Ing. Veronika Zátorská ze Zubří. Získání dotace nebylo samozřejmostí, na přelomu r. 2010/2011 jsme o tutéž dotaci neúspěšně žádali Nadaci ČEZ. Dle informací jsme u Nadace OKD uspěli především díky umístění projektu v beskydské přírodě, zapojení spoluobčanů a celkovém přínosu pro kvalitu života v Zubří. Zde je vhodné zdůraznit, že získání dotace nijak nesouvisí s možnou těžbou uhlí ve Frenštátě či okolí, od toho určitě Nadace není. Právě naopak, účelem Nadace OKD je mimo jiné podpora a rozvoj duchovních a humanitárních hodnot a podpora životního prostředí. Naše dotace je poskytnuta z programu Pro budoucnost.
Vzhledem k průtahům při získávání stavebního povolení se stavební práce posunuly do r. 2012. Ve výběrovém řízení na dodavatele stavebních prací podala nejlepší nabídku společnost TM Stav ze Vsetína a skutečně je třeba ocenit profesionální a tvůrčí přístup jejich zaměstnanců při provádění stavebních prací. Kámen, kterým je vyzděna zídka vývěru vody, vyloženo koryto potůčku a stěny dolní tůňky, je z lomu v Bystřičce (těžil se zde i pro zeď místní přehrady). Pamětní desku s kresbou mloka zhotovila paní Vařáková, manželka jednoho z kameníků, který pracoval na stavbě a přišel s návrhem na umístění takové desky. Na závěrečných zahradnických úpravách se opět podílelo mnoho dobrovolníků, zvláštní poděkování patří členkám a členům Červeného kříže.
Celkové náklady na realizaci prostranství pod Obecníkem zahrnující projekční a stavební práce činí v letech 2011 – 2012 celkem 500 tis. Kč. Z této částky uhradí Nadace OKD 280 tis. Kč a náklady města Zubří budou činit 220 tis. Kč. O tom, že to jsou účelně vynaložené peníze, snad nepochybuje nikdo a zvláště ne ti naši spoluobčané, které v tomto období sucha trápí nedostatek vody. Jenom pro představu – při průměrné vydatnosti pramene asi 8 l/min. je hodinový průtok přibližně 500 l/min. a denní pak 12 m 3 ! Pokud by z tohoto množství bylo využito pouze 1 000 l denně, je to při průměrné ceně balené vody 6 Kč/l užitek 6 000 Kč denně, měsíčně pak 180 000 Kč a za rok jsme už v řádech miliónů. A to nepočítám úsporu plastových lahví, což opět šetří naši přírodu. Prostě, ani investice do zlata by se nám nevyplatila víc. Voda je život a dobrá voda – to je dar... Hluboké díky všem, kteří pomohli využít dar nabídnutý naší přírodou!
Závěrem článku si vás dovolím pozvat na slavnostní otevření odpočinkového prostranství pod Obecníkem, které se bude konat v neděli 30. září ve 14 hodin odpoledne. Za příznivého počasí a při lidové muzice můžete potěšit svou duši v tomto malebném koutu Zubří. A pokud počasí přinese blahodárný déšť, přesuneme se i s muzikou do společenské místnosti Horní školy.
Ing. Vladimír KRUPA, člen Rady města Zubří