Září 2009

REAKCE NA ČLÁNEK ING. P. HALAMÍČKA

V červencovém čísle Zuberských novin byl zveřejněn článek Ivy Borákové k prodeji plynárenského zařízení. Přestože to byla jedna z reakcí na článek Ing. P. Halamíčka, byl její článek od dubna původní radou Zuberských novin cenzurován – v článku byly totiž skutečnosti, které nebyly po chuti některým členům Rady města. O zveřejnění jejího článku rozhodla až nová Rada města a to zcela jednoznačně. Konstatovala, že údaje v článku jsou pravdivé, popisují události tak, jak se staly, a není žádný důvod článek cenzurovat. Avšak v srpnu zveřejnily Zuberské noviny další článek Ing. Halamíčka, který nezpochybňuje obsah článku I. Borákové, ale dále rozvádí svůj původní článek. Navíc, bohužel, uvádí zcela nepravdivé údaje. Domníváme se, že není možné nechat prostor pro takovou manipulaci se čtenáři, a proto uvádíme některé z údajů na pravou míru.

Neuvěřitelné je tvrzení Ing. Halamíčka, že „místostarosta Ing. Krupa nebyl vůbec přítomen u jednání o ceně plynárenského zařízení“! Právě naopak – byl autorem návrhu na odmítnutí prodeje za nízkou cenu a následně postupu, na jehož konci byla jedna z nejlepších cen za prodej plynárenského zařízení v ČR. A pokud se týká mnoha jednání, která absolvoval, z těch posledních lze uvést např. jednání se zástupci společnosti SMP Net a RWE ČR ve čtvrtek 16.října 2008 v Ostravě a v pátek 31.října v Zubří. Na těchto schůzkách, kterých se zúčastnil i starosta, byla předjednána konečná cena plynárenského zařízení, kterou následně v listopadu schválilo Zastupitelstvo. Ovšem není možné napsat, že pouze starosta (jak tvrdí Ing. Halamíček) nebo místostarosta (jak by mohli tvrdit jiní) dojednal dobrou kupní cenu - jednání se zástupci SMP Net byla už jenom tou poslední „třešničkou na dortu“ v dlouhé řadě kroků, které bylo nutno provést. To podstatné se odehrálo mnohem dříve - k tomu, abychom obstáli v jednání s tak velkou plynárenskou firmou jako je RWE a její dceřiná společnost SMP Net, jsme si nejdříve museli vybudovat dobrou a pevnou pozici. Nebo chce někdo tvrdit, že se jen tak mohu sbalit, jet do Ostravy a tam mi namísto původních 10 miliónů přihodí dalších 10 miliónů navíc? Taková pohádka se v tomto případě určitě nestala. Co tedy předcházelo závěrečným jednáním?

Zásadním bylo rozhodnutí většiny Zastupitelstva v květnu 2008 odolat tlaku a neprodat náš plynárenský majetek za 10 miliónů Kč. Prodej za tuto cenu prosazoval kromě jiných právě starosta Ing. Vaculín a Ing. Halamíček. O čem bychom dále jednali, pokud bychom v květnu vše prodali? Nebylo by o čem a na účtu bychom měli o 10 miliónů Kč méně! Po odmítnutí prodeje musela být následně zvolena správná taktika dalšího postupu v jednání s plynárenskými firmami - na počátku to byla analýza dalšího vývoje v plynárenství, zvláště trendů prosazovaných Evropskou unií, analýza vývoje cen plynu, podařilo se najít znalce, který stanovil tržní cenu našich plynovodních sítí. Vzhledem k tomu, že tržní cena dle znalce byla nižší než naše cena pořízení 22,3 mil. Kč, pokračoval místostarosta v hledání argumentů pro zvýšení naší prodejní ceny. Důležitým momentem v tomto hledání bylo zjištění, že Svaz měst a obcí společně s Energetickým regulačním úřadem v Praze řeší novou metodiku stanovení tržní ceny plynárenských zařízení, která měla být pro obce výhodnější. Podařilo se zajistit nové ocenění našeho majetku touto metodikou společností RWE a přestože nám nebylo sděleno přesné číslo, z jejich vyjádření bylo zřejmé, že je vyšší než pořizovací cena 22,3 mil. Kč! Problém byl ovšem v tom, že používání nové metodiky mělo být zavedeno až v roce 2009. V roce 2008 nám společnost SMP Net nabídla cenu 20,1 mil. Kč vypočtenou stávající metodikou a odvozenou z průměrných nákladů na distribuci plynu na severní Moravě a ze spotřeby plynu v Zubří (při vyšší spotřebě by byla cena vyšší). V této fázi s námi jednal SMP Net velmi korektně a nebyl důvod jejich výpočtům nevěřit. Zastupitelstvo zvážilo všechny argumenty a vzhledem k nejistotě odkupu našeho zařízení v roce 2009 rozhodlo v listopadu 2008 o prodeji za cenu 20,1 mil. Kč.

Co říci závěrem? Nebudeme moralizovat, ale v politice dvojnásob platí, že k řešení problémů se hlásí málokdo, ale k úspěchu i ti, kteří šli právě okolo, a ještě to mediálně prodají. Každá vize a myšlenka musí mít své iniciátory a „hybatele“, kteří věci posunují kupředu. Musí mít ale také politickou podporu ostatních členů Zastupitelstva, kteří v závěru rozhodnou. A úspěch , který jsme dosáhli při rozvážném prodeji našeho plynárenského zařízení je zásluhou moudrého rozhodování té většiny členů Zastupitelstva, kteří nepodlehli tlaku na jeho rychlý prodej a otevřeli tak prostor pro dosažení maximální možné ceny pro město Zubří.

 

Ivana BORÁKOVÁ, členka Zastupitelstva,  Ing. Vladimír KRUPA, místostarosta