Duben 2009
Prodej plynárenského zařízení A ROZPOČTOVÁ REZERVA
K dosažení velmi dobrých výsledků v hospodaření města Zubří za rok 2008 pomohl především prodej plynárenského zařízení (v podstatě středotlaký plynovod a přípojky) za více než 20 milionů Kč. Jak vlastně Zubří přišlo k těmto penězům?
Plynárenské zařízení v Zubří bylo po svém pořízení v ceně asi 22,3 milionů Kč pronajímáno společnosti Severomoravská plynárenská (SMP) a později SMP Net. Těsně před volbami v r.2006 nabídla SMP Net odkoupení plynárenského zařízení za cenu 5,3 milionů Kč, což tehdejší zastupitelstvo odmítlo. Před dvěma roky, v červnu 2007, SMP Net znovu nabídla odkup, tentokrát již za vyšší cenu 6,3 milionů Kč. Přes usilovnou snahu některých zastupitelů prodat náš majetek za cenu, která byla pouhých 30% původních pořizovacích nákladů, zastupitelstvo prodej znovu odmítlo a současně stanovilo pro další jednání minimální cenu 10 milionů Kč.
V květnu roku 2008 byl do programu zastupitelstva opětovně zařazen prodej plynárenského zařízení. Kupní smlouva byla předložena teprve na zasedání zastupitelstva a to v ceně přesně 10 milionů Kč - zastupitelé neměli možnost si smlouvu k prodeji tak rozsáhlého majetku předem řádně prostudovat! Navíc z komentáře k předkládané smlouvě vyplynulo, že nás čekají další náklady na zřízení věcných břemen ve výši 1 – 2 miliony Kč. Za této situace a s přihlédnutím k tomu, že tak lehce se může cena ze 6,3 milionů vyšvihnout na 10 milionů Kč, místostarosta Ing. Vladimír Krupa navrhnul, aby byl prodej odložen a město Zubří si ověřilo, jaká je skutečná tržní cena plynárenského zařízení, a nebylo tak závislé na nabídce pouze od jednoho zájemce. Tento návrh podpořila většina z 21 zastupitelů, kromě části ODS především z řad Sdružení nezávislých a KDU–ČSL. Naopak, pro okamžitý prodej dle kupní smlouvy za 10 milionů Kč hlasovala menšina pouze 7 zastupitelů, např. T. Dořičák, Š. Dořičáková (zvoleni za ODS) a Ing. L. Vaculín, Ing. P. Halamíček (zvoleni za ČSSD). Snaha některých zastupitelů získat „rychlé prachy“ nevyšla a kritizovali za to místostarostu! Bylo pak na něm, aby dokázal, že lze dosáhnout vyšší ceny a tím i vyššího prospěchu pro naše město...
Není možné popsat všechny následné kroky, čas ani energii, kterou musel věnovat pro výhodnější prodej našeho majetku. Podstatné bylo, že se mu podařilo prosadit, aby byl stanoven znalecký posudek na tržní cenu plynárenského zařízení, jednal se Svazem obcí a měst a s Energetickým regulačním úřadem, kde nás v našem úsilí o výhodnější cenu podpořili. Postupnými kroky se podařilo výrazně zlepšit naše postavení v jednání o ceně a následně kupní cenu zvýšit až na konečných 20,1 milionů Kč!
Takový úspěch se už stěží bude opakovat, nemáme další majetek, který by nám reálně mohl přinést do pokladny tak vysokou částku. Přesto existuje jedno řešení, které nám může získané peníze ještě vynásobit či „rozmnožit“ – použít je na získání dotací. Na každé získané dotační akci se totiž musíme spolupodílet minimálně 10%. To znamená, že pokud bychom získali dotace na různé potřebné akce v Zubří v celkové výši 200 milionů Kč, musíme na ně přispět ze svých zdrojů 20 miliony Kč. Obrazně řečeno, z 20 milionů můžeme pro Zubří získat investice za 200 milionů! Právě s touto vizí do budoucna, a jako dobří hospodáři, rozhodlo zastupitelstvo na svém posledním zasedání, že z peněz za prodej plynárenského zařízení vytvoří rozpočtovou rezervu na spolufinancování získaných dotací. Kdo byl proti tomuto usnesení? Paradoxně většinou ti, kteří chtěli prodat tento majetek za 10 milionů Kč!
Závěrem nezbývá, než nám popřát větší úspěch v získávání dotací a dobře zhodnotit peníze, které se nám podařilo získat rozvážným prodejem našeho majetku. Zároveň bych si do budoucna přála, aby zastupitelstvo bez ohledu na to, kdo za jakou stranu byl zvolen, přijímalo pouze stejně moudrá rozhodnutí jako ta, která jsem uvedla ve svém článku.
Ivana BORÁKOVÁ, členka zastupitelstva